PROJEKT „AKADEMIA MŁODEGO NAUKOWCA”

Dnia 14.12.2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu: „Akademia Młodego Naukowca”. Uczniowie z klas I-IV mieli możliwość poznać trzy zagadnienia tematyczne. Pierwsze wprowadziło ich w świat chemii.  Uczniowie pod kierunkiem pana doktora Andrzeja Guzowskiego przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem produktów powszechnie dostępnych takich jak: soda, proszek do pieczenia, ocet, płyn do mycia naczyń, bibuła. Efektem tego eksperymentu był „aktywny wulkan z wypływającą lawą”. Zajęcia promowały kreatywność w działaniach człowieka. Pokazały, że każdy z nas może stać się odkrywcą, a chemia może być fajną zabawą. Podczas drugiej części spotkania uczniowie poznali podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Dowiedzieli się, co jeść, a czego unikać, by mieć zdrowy uśmiech. Uczyli się prawidłowego szczotkowania zębów i języka. Ćwiczyli praktycznie lakierowanie i lakowanie zębów na gipsowych modelach. Otrzymali upominek w postaci tubki pasty do zębów. Trzecia godzina została poświęcona prezentacji najważniejszych aspektów pracy pielęgniarki. Uczniowie obejrzeli dokładnie wybrane atrybuty personelu pielęgniarskiego, takie jak:  fartuch medyczny, strzykawki. Mogli też przećwiczyć opatrywanie ran, skaleczeń. Dzięki tym ćwiczeniom kontakt z personelem medycznym nie będzie już dla nich taki straszny! Akademia Młodego Naukowca to wspólna inicjatywa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia Pro Salute.