AKCJA ŻONKILE 2024r.

Dnia 19 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII  po raz kolejny wzięli udział  w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2024. W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podjęty został  temat pamięci.  Zastanawialiśmy  się, co współcześnie oznacza pamięć i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady. Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman, który zawsze 19 kwietnia składał żółte żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta - stąd wziął się symbol akcji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać adaptacji opowiadania "Szuflada" w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej  oraz obejrzeć film animowany na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Następnie uczniowie wykonali papierowe żonkile, które są znakiem  tej akcji.