AKADEMIA MŁODEGO NAUKOWCA

Dnia 12.12.2022 r. odbyło się czwarte spotkanie w ramach projektu: „Akademia Młodego Naukowca”. Uczniowie mieli możliwość poznać dwa zagadnienia tematyczne. Pierwsze: „Nie taki zastrzyk straszny” dotyczyło najważniejszych aspektów pracy personelu pielęgniarskiego. Uczniowie wysłuchali krótkiego wprowadzenia na temat zawodowej roli pielęgniarki i pielęgniarza. Następnie obejrzeli prezentację niektórych czynności wykonywanych na co dzień w tym zawodzie, takich jak: mierzenie ciśnienia, pomiar temperatury, badanie wzroku i słuchu, wykonywanie zastrzyków. Mogli też pod nadzorem studentów - instruktorów przećwiczyć niektóre z prezentowanych czynności. Na koniec rozwiązali wspólnie krzyżówkę sprawdzającą stan zdobytej wiedzy. Dzięki tym ćwiczeniom wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu i kontakt z personelem medycznym nie będzie już taki straszny!

Drugą część spotkania pt: „Przyszły naukowiec” poprowadziła Pani dr Joanna Fiłon. Miało ono formę warsztatów interaktywnych, podczas których uczniowie przeprowadzili dwa doświadczenia z wykorzystaniem produktów powszechnie dostępnych takich jak: soda, proszek do pieczenia, mydło, ocet, farbki do malowania jajek, bibułka, pianki kosmetyczne itp. Pierwszy eksperyment pozwolił im na stworzenie „aktywnego wulkanu z wypływającą lawą”. Podczas drugiego uczniowie nauczyli się jak zrobić „slime”-  masę plastyczną do zabawy. Zajęcia  pokazały, że każdy z nas może stać się odkrywcą.